Jak wygląda życie w byłych miastach wojewódzkich albo w Australii? Skąd wziąć pieniądze na podróże i nie zapomnieć o tym, co najważniejsze? Tego dowiecie się z blogów, które dla was wybrałem.
Podobnie jak rok temu, dołączamy do akcji Andrzeja Tucholskiego, w której twórcy internetowi polecają autorów wartych odkrycia. Wybrałem dla was 4 blogi. Tym razem zastosowałem inny klucz – w zestawieniu znalazły się blogi nierowerowe. W końcu nie samą jazdą żyje człowiek ;-) Tytuły, które znajdziecie poniżej skłaniają do myślenia i mogą wpłynąć na postrzegania świata. Poczynając od rzeczy dość przyziemnych, jak zarządzanie pieniędzmi, a kończąc na sprawach najważniejszych. Poznajcie czwórkę wyjątkowych autorów.
Miasto Archipelag
Na początek blog nietypowy. Klikając w link powyżej znajdziecie zapis podróży Filipa Springera po byłych miastach wojewódzkich. Blog jest częścią szerszego projektu, który zwieńczy książka opowiadająca o życiu w Ostrołęce, Koninie, Legnicy i innych miastach, które rzadko pojawiają się na radarze ogólnopolskich mediów.
Springer jest niezwykle uzdolnionym reportażystą. Zajmuje się architekturą i przestrzenią miejską. Gdy czytałem jego „Wannę z kolumnadą”, „Źle urodzone” i „13 pięter”, miałem mieszane uczucia. Raz chciałem pochłonąć kolejny rozdział, innym razem miałem ochotę rzucić książkę w kąt z myślą, że ten kraj nigdy nie będzie normalny. Miasto Archipelag to moje odkrycie ostatnich miesięcy. Żyjąc od urodzenia w Krakowie i bywając czasem w innych dużych miastach trudno mi wyobrazić sobie, co dzieje się w mniejszych miejscowościach. Dzięki pracy Springera mogę się tam na chwilę przenieść i przekonać, jak różnorodna i ciekawa bywa Polska, a ciekawe rzeczy można robić w – dajmy na to – Płocku.
Halo Ziemia
Konrada Kruczkowskiego trudno nazwać niszowym autorem, mimo, że pisze na tematy rzadko pojawiające się w blogosferze. Jest laureatem wielu branżowych nagród, ale od pisania o life style’u i płodzenia wpisów typu „10 rzeczy, które musisz zrobić….” dzielą go lata świetlne. Halo Ziemia to teksty najwyższej jakości, które zmuszają do myślenia o rzeczach najważniejszych. To również doskonałe wywiady z serii Halo Człowiek i niedawno rozpoczęty cykl o świadomym ojcostwie.
Przygodnik
Andrzej Brandt to gość, którego poznałem w firmie, w której kiedyś pracowałem. Niedawno zrobił to, o czym wielu ludzi marzy, ale niewielu się na to decyduje. Odłożył kasę, rzucił pracę i wyjechał w wielką podróż. Złapałem się na tym, że inaczej odbiera się takie historie, gdy autorem jest jakiś bliżej nieznany podróżnik, a zupełnie czym innym jest śledzenie wyprawy znajomego.
Andrzej razem ze swoją dziewczyną, Kasią, polecieli z rowerami do Australii i… wracają do Polski. Raz brodzą w bagnie, innym razem mierzą się ze słońcem pustyni. Za każdym razem robią świetne zdjęcia i ciekawie opowiadają o swojej podróży. Ostatnio wylądowali w Himalajach. Podróż wciąż trwa, więc warto śledzić ich na bieżąco.
Finanse Bardzo Osobiste
Na koniec zostawiłem blog najbardziej przyziemny, ale również posiadający spory potencjał do otwierania pewnych klapek w głowie. Marcin Iwuć pisze o tym, jak uporządkować swoje wydatki, żeby na koniec miesiąca stać nas było na coś więcej niż waciki. Mimo finansowego doświadczenia zawodowego, autor opowiada o pieniądzach prostym językiem, często posługując się historiami czytelników bloga. Dodatkowo prowadzi całkiem przyjemny podcast, z którego dowiecie się m.in. jak rozegrać sprawę finansów będąc w związku z drugą osobą bez podpisywania intercyzy.
Sprawdźcie pozostałe blogi polecane przez internetowych twórców. Stronę akcji Share Week znajdziecie pod tym linkiem.
Fot. 1
Super miło! Dzięki Maciek!
Nie ma za co. Powodzenia!
Może was zainteresuje lub zainspiruje do podróży rowerowych.
http://www.planetadzika.com