YouTube na dwóch kółkach – najciekawsze kanały rowerowe

YouTube na dwóch kółkach – najciekawsze kanały rowerowe

Gdyby blog poświęcony był kotom, napisanie tego wpisu zajęłoby mi kolejnych 5 lat. Na szczęście na YouTube filmów z rowerami jest mniej niż tych z kotami. Oto wybór najciekawszych kanałów dla rowerzystów miejskich.

Wśród pomysłów na wpisy mam jeden, do którego przymierzałem się kilkukrotnie. Chciałem napisać tekst o programach w telewizji i audycjach radiowych poświęconych rowerom. Za każdym podejściem okazywało się jednak, że poza audycją Skołowani w Tok FM nie bardzo jest o czym pisać. W końcu skapitulowałem. Ale od czego mamy internet?

Postanowiłem poszukać ciekawych kanałów na YouTube, które mogą zainteresować rowerzystów miejskich i są w miarę aktualizowane. Uznałem, że ewolucje na BMX-ach i zjazdy na rowerach górskich niewiele wspólnego mają z codzienną jazdą na 20-kilogramowym holendrze.

Tym razem poszło trochę lepiej. Na YouTube brakuje mi trochę kanałów stricte miejskich, jednak udało się znaleźć kilka ciekawych pozycji, również dzięki Waszej pomocy. Spójrzmy zatem, co my tu mamy.

Kanały o tematyce ogólnej

International Bicycle Film Festival

To impreza odbywająca się od 2001 roku w różnych miastach. Na kanale znajdziecie ogromną różnorodność filmów prezentowanych podczas festiwalu. Niestety, przeważnie są to zwiastuny. Mogą jednak posłużyć jako dobry punt wyjścia do dalszych poszukiwań ciekawych produkcji.

 

We Love Cycling

To kanał akcji wspieranej przez… producenta samochodów. Pieniądze sponsora widać – jakość filmów jest wysoka. Dosyć szeroka tematyka – są rowery górskie i szosy, ale znajdziecie też materiały o rowerach cargo, ostrych kołach i wywiad z Mikaelem Coliville-Andersenem, naczelnym propagatorem miejskiej jazdy. Ciekawym pomysłem jest eksperyment sprawdzający, po jakim czasie „znika” niezapięty rower pozostawiony w różnych europejskich miastach.

 

The Bicycle Channel

Czyli jak jeździ się do góry nogami – filmy powstają bowiem w Australii. Niektóre z nich odznaczają się specyficznym poczuciem humoru. Poza szyderą z australijskiej infrastruktury, znajdziecie na nim kilka poradników dla rowerzystów miejskich.

 

Pedal Powered Talk Show & More

Nazwa kanału w pełni oddaje jego zawartość. Dwóch kolesi jeździ po Stanach rowerem cargo. Pełni on rolę podobną do stołu w studiu telewizyjnym, przy którym odpytuje się gości. Ciekawy pomysł.

 

Jest Wysoko

W końcu twórcy z Polski. To ekipa filmowa, która „pojawia się z kamerą wszędzie tam, gdzie dzieje się coś nietuzinkowego”. Co prawda ostatni film ukazał się dawno temu, ale mam słabość do ich dopracowanych produkcji. Klimaty ostrokołowe + dobra muzyka.

 

Kanały z poradami serwisowymi

On the Bike

Okazuje się, że wśród polskich produkcji łatwiej znaleźć poradniki niż filmy ogólnie poświęcone rowerom. Jednym z nich jest kanał Dominika. Porady, które na nim znajdziecie są skierowane głównie do właścicieli rowerów górskich. Jednak jeśli ktoś ma przerzutkę zewnętrzną lub amortyzator w swoim mieszczuchu, to znajdzie coś dla siebie.

 

Na Rower 

Kanał prowadzi Maciek z bloga narower.com. Poza poradami dotyczącymi naprawy roweru znajdziecie tu kilka ciekawych produkcji. Polecam film z przejażdżką rowerem poziomym po Krakowie i eksperyment pokazujący, co jest szybsze w mieście – auto, rower, czy tramwaje.

 

Ostre Koło 

Filmy publikowane przez właścicieli sklepu z tego typu rowerami. Nie znajdziecie tu więc porad, jak ustawić skok amortyzatora, ale dowiecie się, jak poprawnie owinąć sobie kierownicę taśmą.

 

Wygodny Rower

Kolejny kanał prowadzony przez sklep z rowerami. Tym razem wśród filmów znalazło się więcej materiałów dla rowerzystów miejskich.

 

Kanały lokalne 

Na koniec zostawiłem filmy związane z danym miastem albo regionem. Oczywiście znajdziecie wśród nich sporo treści uniwersalnych, takich jak porady czy bezpieczeństwo jazdy. Większość filmów dotyczy jednak konkretnych ulic i problemów znanych tylko mieszkańcom Łodzi, Lublina, czy Krakowa.

Rowerowa Łódź

Fundacja Fenomen – Łódź

Bractwo Rowerowe – Radom

Porozumienie Rowerowe – Lublin

Perypetie Trójmiejskiego Rowerzysty

Rowerowy Białystok

Rowerowy Wrocław 

Rowerowy Poznań

Rowerowy Toruń 

Kraków Miastem Rowerów 

To nie koniec

Lista nie jest zamknięta i chętnie uzupełnię ją o wasze propozycje. W komentarzach podzielcie się namiarami na kanały, które są w miarę regularnie aktualizowane i nie dotyczą wyłącznie sportu i akrobacji rowerowych. Możecie też uzupełnić listę kanałów lokalnych, bo na pewno coś pominąłem.

Chcę też podziękować naszym czytelnikom, którzy na Facebooku podrzucili propozycje rowerowych kanałów. Szczególne podziękowania należą się Łukaszowi i Arturowi, którzy sypnęli linkami jak z rękawa. Dzięki!

Fot. 1

4 Comments YouTube na dwóch kółkach – najciekawsze kanały rowerowe

  1. Karol Rąpała

    Już kiedyś wam dawałem chyba znać, ale powtórzę. Ten post był ostateczną iskrą po której w końcu zapaliła chęć tworzenia rowerowego Vloga ;)
    Pozdrawiam! :)

Comments are closed.